Ako si vybrať správnu veľkosť obuvi

Základné zásady pri nákupe obuvi si môžeme spoločne prebrať. Skôr než svoju vysnívanú obuv začnete v internetovom obchode vyberať, najprv si odborne zmerajte dĺžku svojich nôh. Veľmi dôležité je topánku vyskúšať nie v sede, ale priamo v stoji na chodidle. Ak si ju neskúšate, musíte presne merať. Topánky vždy môžete vymeniť, takže obavy hoďte za hlavu. Vaše topánky musia plne zodpovedať vašim fyziologickým predpokladom. Najmä dámska chodidlá sa totiž vyskytujú v ďaleko viac rôznych tvaroch, preto je potrebné venovať radšej výberu viac času. Tiež je potrebné myslieť na to, že vždy musíte skúšať obidve topánky. Každý má obe chodidlá rozdielna. Je naozaj veľa ľudí, ktorí majú svoje chodidlá nejakým spôsobom odlišná. Vyberajte si vždy obuv asi o 10 mm väčší, než je vaša presná veľkosť. Hovorí sa tomu prstný nadměrek. Je absolútne nutné umožniť voľný pohyb prstov v topánke, aby ste zabránili ich možnej deformácii. Samozrejme ide tiež o typ obuvi, je rozdiel vyberať lodičky a napríklad tenisky.

Vložky do topánok sú skvelým pomocníkom

Rozlišujte vždy obuv podľa spôsobu použitia a výber svojich topánok bude časom jednoduchý. Budete vedieť, aký vám sedí tvar a štýl, a čo vôbec mať nemôžete. Vložky do topánok sú k dostaniu v niekoľkých druhoch a často pomáhajú nositeľmi riešiť určitý problém. Pokiaľ máte plochú nohu, nadmernú potivosť, pálenie chodidiel alebo pocit príliš studených nôh, všetko môže vyriešiť dobrá topánka aj kvalitný vložka, ktorá môže spĺňať naozaj veľa funkcií. Pôsobí preventívne najmä proti ťažkostiam spôsobeným práve plochou nohou. Môže byť napríklad protišmyková a zároveň zabezpečovať veľmi pevné obutie aj v topánkach s vysokým podpätkom ako napríklad čižmy. Určite je veľmi dôležitá najmä podpora Klenk a strednej časti klenby.

Kvalitná obuv často striedajte

Životnosť obuvi závisí od jej správnej údržbe a ošetrovaní. Svoju obuv často striedajte, najmä keď je daždivé či mrazivé počasie. Po vyzutí topánok ju môžete napnúť na napínače v zodpovedajúcej veľkosti, mokrú obuv vypchať novinami a nesušiť priamo pri kúrenie. Pri obúvaní topánok, najmä uzavretého tvaru, používajte vždy nazúvacie lyžice. Niektoré topánky zdobia prírodné nerovnomerná kresba líca s čiastočnou rozdielnosťou povrchu, čo je charakteristické pre prírodná useň. Zvýšené potenie a prevlhnutiu obuvi niekedy spôsobuje, že usňová obuv čiastočne púšťa farbu. Opotrebovanú usňovú podošva nechajte včas opraviť v rámci základnej údržby. Povrchová useň nie je voči vlhkosti neobmedzene odolná voči vlhkosti, preto ju impregnujte. Pre každý účel sa hodí iný druh obuvi. Jej účelovosť ovplyvňuje použitý materiál, a konštrukciu topánky zase jej prevedenie a spôsob údržby. Veľmi záleží na tom, kam topánky budete nosiť.